شناسه : 13120
پنجشنبه, 12/12/1395 - 07:00
نویسنده : fars
جلوه ای از اقتصاد مقاومتی

تولید بيش از 45 نوع عرقیات توسط بسیجی جوان میمندی

تولید عرقیات گیاهی در میمند فارس یکی از فرصتهای شغلی مهمی است که می توان با افزایش تولید، عرضه و فروش آن در کشور در جهت اشتغالزایی گامهای موثرتری برداشت.

به گزارش بسیج مساجد و محلات ،امروزه یكی از اسانس های مرغوبی كه در تولید عطرها و ادكلن های خارجی به كار گرفته می شود اسانس گل محمدی است كه یكی از مرغوبترین این اسانس ها در شهر میمند فارس تولید می شود.

سابقه تولید گلاب و عرقیات در شهر میمند به قرن ها پیش باز می گردد و تا به امروز این جایگاه حفظ شده به طوری كه بخش زیادی از گلاب و عرقیات تولیدی در این شهر به بازارهای داخلی و خارجی صادر می گردد.

از گلاب برای معطر كردن انواع شیرینی و حلوا  استفاده می شود و برای خوشبو كردن مجالس و شستشوی اماكن متبركه هم به كار می رود به طوری كه از گلاب ناب میمند هر سال در موسم حج برای شستشوی خانه كعبه و ضریح مطهر امامزادگان استفاده می شود.

بسیجی پر تلاش احمد حمیدی يكي از توليد كنندگان موفق عرقيات در استان فارس است. او كه پيشتر کشاورز بوده است، به كار توليد عرقيات گياهي روي آورده و حالا پس از 10 سال تلاش يك كارگاه بزرگ توليد عرقيات راه اندازي كرده و براي 8 نفر به صورت مستقيم و بیش از 100 نفر به صورت غیر مستقیم شغل ایجاد كرده است.

[[{"fid":"30548","view_mode":"default","fields":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"link_text":null,"attributes":{"height":"281","width":"500","class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

این تولید کننده عرقیات و گیاهان دارویی گفت: با جمع آوری اطلاعات در مورد خواص گیاهان و مطالعه کتب مختلف، شناخت گیاه، خواص درمانی و تولید آن را آموختم وموفقیت هایی را در این زمینه به دست آورده ام.

تولید کننده عرقیات و گیاهان دارویی با اشاره به تولید گل محمدی در کشور اظهار کرد: عطر گل محمدی ایران، به سبب شرایط اقلیمی از مرغوبیت خاصی برخوردار است اما با توجه به میزان تولید کم آن بیشتر در داخل کشور مصرف می‌شود.

وی با اشاره به تولید عرقیات مختلف در کارگاه خود گفت: در این کارگاه علاوه بر تولید عرق گل محمدی (گلاب)، بیش از 45 نوع عرقیات دیگر نیز تولید می شود. بیشتر گیاهان را برای تهیه عرقیات از کوه های منطقه تهیه می کنیم و برخی دیگر از گیاهان دارویی را هم که مختص مناطق خاصی هستند ، از استان های همجوار تهیه می کنیم.

[[{"fid":"30549","view_mode":"default","fields":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"link_text":null,"attributes":{"height":"281","width":"500","class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

حمیدی به اشاره به درمان دارویی و طب سنتی افزود: در کشورما درصد زیادی ازمردم مبتلا به مرض قندخون و ۴۰ درصد هم کبد چرب دارند و بیشتر تولیدات ما برای درمان این بیمار ها مفید می باشد.

وی با اشاره به گیاهان وحشی در میمند گفت: بیش از ۱۵۰ نوع گیاه دارویی از جمله کرفس کوهی، بو مادران، بقناق، بابونه، کاسنی محلی، پونه، آویشن و ... در منطقه به صورت خودرو هستند.

 

حمیدی عدم حمایت های مسئولین در راستای تولید را از عوامل روی نیاوردن قشر جوان به تولید دانست و افزود: متاسفانه به دلیل عدم حمایت های مسئولین و مشکلات تولید، جوانان کمتر به کار تولید که علاوه بر سختی کار مشکلات مالی در تولید و معضلات بازار فروش را دارد، روی می آورند و همه به دنبال کار پشت میزی هستند یا بیکاری را بر سختیها ترجیح        می دهند.

تولید کننده عرقیات و گیاهان دارویی با بیان اینکه من با اشتیاق مایل به آموزش جوانان در راستای حرفه ی خودم هستم، اظهار کرد: انجام این کار نیازمند مطالعه و دقت هست، من با اشتیاق جوانانی را که مایل به راه اندازی کارگاه های تولید عرقیات و یا کشت گیاهان دارویی باشند را کمک می کنم و تجربیاتم را در اختیار آنها قرار می دهم.

[[{"fid":"30550","view_mode":"default","fields":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"link_text":null,"attributes":{"height":"281","width":"500","class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

وی با اشاره به تولید عرقیات در کارگاه گفت: روزانه 2000 لیتر عرقیات در این کارگاه تولید می شود و با توجه به تلاش و پیگیری های لازم، از سازمان غذا و دارو نشان سیب سلامت گرفته ایم. اما به علت نداشتن جواز تاسیس نمی توانیم برند خود را به ثبت برسانیم و تا زمانی که این مشکل حل نشود، ما نمی توانیم تولیدات خودمان را با برند وارد بازار و یا صادر کنیم.

حمیدی با بیان اینکه با داشتن برند، تولیدات کارگاه افزایش می یابد، افزود: در حال پیگیری برای دریافت جواز تاسیس بوده و امیدواریم این مشکلات را با همکاری مسئولین  رفع کنیم .

تولید کننده عرقیات و گیاهان دارویی با اشاره به خاصیت درمانی بالای گیاهان دارویی گفت: تولید عرقیات دارویی آینده خوبی در کشور دارد و با توجه به درمان  بیماری ها باعرقیات ، این حرفه سودآوری خوبی دارد.

[[{"fid":"30551","view_mode":"default","fields":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"link_text":null,"attributes":{"height":"281","width":"500","class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

حمیدی با بیان اینکه خانواده اش همواره در کشت و تولید گیاهان دارویی و گل محمدی همراه وی بوده اند، خاطر نشان کرد: همسرم با مشاهده اشتیاق من در تولید و کشت گیاهان دارویی در این راه همراه من شد، در حال حاضر همسرم اطلاعات جامع تری از من در شناخت انواع گیاهان دارویی و خواص درمانی آنها دارد، همسرم در تمام مراحل تولید همراهم بوده و با علاقه در کار تولید من را همراهی می کند.

[[{"fid":"30553","view_mode":"default","fields":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"link_text":null,"attributes":{"height":"281","width":"500","class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

اين توليد كننده درباره علت موفقيت خود، مي گويد: كار عرق گيري، پيچيده و حساس است. من بارها شكست و ضرر را تجربه كردم تا به كيفيت مطلوب رسيدم. بازار عرقيات در كشور مطلوب است و مردم هم طي سال هاي اخير به مصرف عرقيات روي خوش نشان داده اند. اما مهمترين عامل فروش خيلي خوب محصولات من، كيفيت بالا، خالص بودن عرقيات و نيز قيمت تمام شده پايين و منصفانه است.

0 دیدگاه

افزودن دیدگاه جدید